Предоставление правовой помощи по уголовным и гражданским делам. Представляю Ваши интересы в судах всех инстанций.

Решением суда прекращено взыскание алиментов с отца ребенка

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М       У К Р А Ї Н И

Справа № 643/10234/19

Провадження № 2/643/747/20

30 січня 2020 року м. Харків

Московський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого судді Логвінова А.О.,

за участю секретаря судового засідання Коцюбинської М.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові за правилами загального позовного провадження цивільну справу

за позовом ОСОБА_1

до ОСОБА_2,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради

про звільнення від сплати аліментів,

за участю учасників справи:

позивача ОСОБА_1 ,

відповідача ОСОБА_2 ,

представника третьої особи Федоровської О.С.,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Московського районного суду м. Харкова з позовом до ОСОБА_2 (далі по тексту - відповідач, ОСОБА_2 ), в якому просить звільнити його від сплати аліментів на утримання дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що стягуються за рішенням Київського районного суду м. Харкова (справа № 2-9001/05/02) від 01.11.2005 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що рішенням Київського районного суду м. Харкова від 01.11.2005 року з нього стягнуті аліменти на користь ОСОБА_2 на утримання їх доньки - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі 1/4 частини заробітку щомісяця, але не менш неоподаткованого мінімуму доходу громадян. Протягом усього часу він вчасно та в повному обсязі сплачував відповідачу аліменти на утримання доньки. З червня 2018 року спільна донька сторін - ОСОБА_3 проживає разом з позивачем та перебуває на його утриманні, при цьому відповідач продовжує отримувати аліменти на утримання дитини, які витрачає на власний розсуд, що в свою чергу свідчить про наявність підстав для звільнення його від сплати аліментів.

Ухвалою Московського районного суду м. Харкова від 20.08.2019 року залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради.

Позивач у судовому засіданні позов підтримав та просив задовольнити.

Відповідач у судовому засіданні позов визнала та не заперечувала проти його задоволення.

Представник третьої особи Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради не заперечувала проти задоволення позову.

Дослідивши матеріали справи та надані докази в їх сукупності, вислухавши думку учасників судового процесу, допитавши свідка, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову з огляду на наступне.

Судом встановлено, що сторони по справі перебували у зареєстрованому шлюбі, який було розірвано 17.03.2006 року, про що свідчить копія свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_1 (а.с. 9).

Відповідно до копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 8).

Рішенням Київського районного суду м. Харкова від 01.11.2005 року (справа № 2-9001/05/02) стягнуто з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліменти на утримання неповнолітньої доньки - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі 1/4 частини заробітку щомісяця, але не менш неоподаткованого мінімуму доходу громадян (а.с. 10).

Відповідно до довідки Товариства з обмеженою відповідальністю «Іноваційні банківські системи» № 1/20-01 від 20.01.2020 року, ОСОБА_1 дійсно з 01.12.2009 року працює у товаристві на посаді інженера з сервісного обслуговування І категорії. Форма працевлаштування основна. За постановою від 06.05.2010 року ВП № 1166/6, виданої за виконавчим документом № 2-9001 від 12.12.2005 року за період з 2010 року по 2019 рік сума перерахованих аліментів склала 127188,40 грн (а.с. 93).

Згідно довідки про зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, сформованої 13.06.2019 року з Реєстру територіальної громади міста Харкова, ОСОБА_3 та ОСОБА_1 зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 11).

З довідки про зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, сформованої судом 02.07.2019 року з Реєстру територіальної громади міста Харкова, ОСОБА_2 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 15).

Відповідно до довідки Харківського приватного навчально-виховного комплексу «Гімназія очаг» Харківської області № 17 від 22.01.2020 року, ОСОБА_3 дійсно навчається у 10-А класі Харківського приватного навчально-виховного комплексу «Гімназія ОЧАГ» Харківської області (а.с. 94).

Допитана у судовому засіданні, в присутності представника Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради, у якості свідка неповнолітня ОСОБА_3 зазначила, що її батьки, сторони по справі, розлучились та після їх розлучення вона проживала разом з матір`ю за адресою: АДРЕСА_2 . Раніше вона навчалась у Харківській гімназії № 43 Харківської міської ради Харківської області, що розташована за адресою: м. Харків, Салтівське шосе, 121/2, після перейшла до Харківського приватного навчально-виховного комплексу «Гімназія очаг» Харківської області, що розташований за адресою: м. Харків, вул. Астрономічна, 41. З кінця грудня 2019 року, після зміни школи, та на теперішній час, вона постійно проживає разом з батьком за адресою: АДРЕСА_1 . Також зазначила, що оплату за навчання у ліцеї, репетиторів здійснює батько. А інші витрати, в тому числі на харчування, проїзд та одяг, здійснюють батько та мати.

Також, у судовому засіданні сторонами по справі не заперечували, що неповнолітня ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з грудня 2019 року постійно проживає разом з батьком ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1.

Засади шлюбу, особисті немайнові та майнові права і обов`язки подружжя, підстави виникнення, зміст особистих немайнових і майнових прав та обов`язків батьків і дітей, усиновлювачів та усиновлених, інших членів сім`ї та родичів визначені Сімейним кодексом України.

Частиною 8 статті 7 Сімейного кодексу України визначено, що регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини, непрацездатних членів сім`ї.

Статтею 180 Сімейного кодексу визначено, що батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Відповідно до положень статті 179 Сімейного кодексу України аліменти, одержані на дитину, є власністю дитини. Той із батьків або інших законних представників дитини, на ім`я якого виплачуються аліменти, розпоряджається аліментами виключно за цільовим призначенням в інтересах дитини.

Статтею 197 Сімейного кодексу України визначено, що з урахуванням матеріального та сімейного стану платника аліментів суд може відстрочити або розстрочити сплату заборгованості за аліментами. За позовом платника аліментів суд може повністю або частково звільнити його від сплати заборгованості за аліментами, якщо вона виникла у зв`язку з його тяжкою хворобою або іншою обставиною, що має істотне значення.

Згідно ч. 4 ст. 273 ЦПК України якщо після набрання рішенням суду законної сили, яким з відповідача присуджені періодичні платежі, зміняться обставини, що впливають на визначені розміри платежів, їх тривалість чи припинення, кожна сторона має право шляхом пред`явлення нового позову вимагати зміни розміру, строків платежів або звільнення від них.

Отже, за змістом цієї норми права, особа, з якої за рішенням суду стягнуто періодичні платежі, у випадку зміни будь яких обставин, що впливають на її обов`язок щодо сплати таких платежів, має право вимоги в тому числі про звільнення від їх сплати.

На час ухвалення рішення суду про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліментів на утримання доньки - ОСОБА_3 , остання проживала разом із матір`ю - відповідачем у справі, що не заперечували сторони у справі, проте з кінця грудня 2019 року ОСОБА_3 самостійно визначила місце свого проживання з батьком.

Оскільки судом встановлено, що донька сторін у справі ОСОБА_3 проживає разом з батьком - ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , перебуває на його утриманні, а мати ОСОБА_2 проживає окремо від доньки, тому позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно до ст.141 ЦПК України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 141, 259, 263-265, 268, 273, 351-352, 354-355 ЦПК України, суд,

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради про звільнення від сплати аліментів - задовольнити.

Звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , від сплати аліментів на утримання дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що стягуються за рішенням Київського районного суду м. Харкова (справа № 2-9001/05/02) від 01.11.2005 року.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн 40 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Харківського апеляційного суду або через Московський районний суд м. Харкова протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду та з інших поважних причин.

З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.

Позивач - ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3.

Відповідач - ОСОБА_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ; паспорт громадянина України серії НОМЕР_4.

Повне рішення суду складено 03.02.2020 року.

Суддя А.О. Логвінов