Предоставление правовой помощи по уголовным и гражданским делам. Представляю Ваши интересы в судах всех инстанций.

Решение суда. Об объявлении лица умершим

Справа № 646/1577/18

№ провадження 2-о/646/4/2019

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М       У К Р А Ї Н И

29.01.19року м.Харків

Червонозаводський районний суд міста Харкова Харківської області у складі:

головуючий суддя Єжов В.А.,

присяжні ОСОБА_1

ОСОБА_2

за участю секретаря Костіна О.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі місцевого суду цивільну справу за заявою ОСОБА_3, заінтересовані особи: Червонозаводський районний у місті Харкові відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області, Перша Харківська державна нотаріальна контора, ОСОБА_4, про визнання фізичної особи померлою,

ВСТАНОВИВ:

В березні 2018 року заявник звернулася до суду з заявою, яка в подальшому була уточнена, та просила оголосити ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, зареєстрованого у місті Харкові про пров. Кільцевому померлим. Також просила днем смерті ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, зареєстрованого у місті Харкові про провулку Кільцевому вважати день набрання рішенням законної сили.

Свої вимоги мотивувала тим, що з 13.10.1980 знаходиться у зареєстрованому шлюбі із ОСОБА_5, від якого мають дочку ОСОБА_4 ОСОБА_6 2010 року ОСОБА_5 знаходився на пенсії, не працював. У 2012 році його стан здоров`я погіршився, він переніс дві операції, ледве пересувався, він страждав від постійного болю, не виносив тяжкого навантаження. Неодноразово чоловік висловлював заявнику своє бажання залишити сім`ю та не бути тягарем для своїх близьких. 22.02.2015 після виписки з лікарні ОСОБА_5 вийшов у двір на прогулянку та більше додому не повернувся. Вжиті позивачем та правоохоронними органами заходи щодо розшуку чоловіка виявилися безрезультатними. Рішенням Червонозаводського районного суду м.Харкова від 06.06.2016 ОСОБА_5 визнано безвісно відсутнім з 22.02.2015. З моменту зникнення ОСОБА_5 пройшло три роки, проте встановити місцезнаходження останнього не виявилося можливим. Заявник весь цей час сплачує комунальні платежі за чоловіка, проживає з дочкою у квартирі, яка оформлена на ОСОБА_5 ОСОБА_3 зазначає, що метою оголошення чоловіка ОСОБА_5 померлим є необхідність оформлення спадщини та переукладання договорів про надання послуг з комунальними службами.

30.03.2018 ухвалою судді відкрито провадження у справі.

Заявник у судове засідання не з`явилася, подала до суду заяву, в якій просила розглянути справу за її відсутності, вимоги задовольнити в повному обсязі.

Представник заінтересованої особи Червонозаводського районного у місті Харкові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області у судове засідання не з`явився, про розгляд повідомлений належним чином.

Представник заінтересованої особи Першої Харківської державної нотаріальної контори до судового засідання не з`явився. До суду надійшли заперечення нотаріальної контори, в яких зазначено, що у справах про спадкування нотаріуси не є заінтересованими особами і не повинні залучатися до участі у справі, тому просили засідання проводити у відсутності їх представника.

Заінтересована особа ОСОБА_4 у судове засідання не з`явилася, подала до суду заяву, в якій просила розглянути справу за її відсутності, вимоги, викладені в заяві, задовольнити в повному обсязі.

Суд, дослідивши матеріали цивільної справи та наявні у справі докази, встановив наступні обставини.

ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, є чоловіком заявника ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу (а.с.22). Шлюб укладено 13.10.1980.

ОСОБА_5 було надано статус пенсіонера, що підтверджується пенсійним посвідченням №1832714798 від 20.07.2010.

В період перебування в шлюбі з заявником 12.12.1988 ОСОБА_5 придбав у власність 30/200 частин домоволодіння, що знаходиться в м.Харкові, пров. Кільцевий, що підтверджується договором купівлі-продажу від 12.12.1988, посвідченого державним нотаріусом Харківської державної нотаріальної контори.

З ОСОБА_5 було укладено договори щодо надання послуг за адресою місця проживання, на його ім`я видано технічні умови на приєднання домоволодіння до центральної системи водовідведення.

Місце проживання заявника ОСОБА_3 зареєстровано за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, що підтверджується витягом з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання

Оскільки ОСОБА_5 є власником будинку, в якому зареєстрована та проживає заявник з дочкою, на його ім`я укладено договори з комунальними службами, у заявника виникають питання щодо майна, які за відсутності ОСОБА_5 та відсутності у нього статусу померлого, вирішити без визнання чоловіка померлим в судовому порядку заявник не має можливості.

Заявником ОСОБА_3 24.02.2015 до Червонозаводського РВ ХМУ ГУМВС в Харківській області було подано звернення про те, що її чоловік ОСОБА_5 22.02.2015 пішов на вулицю та не повернувся. Правоохоронними органами вжито низку заходів щодо розшуку ОСОБА_5, але встановити місце знаходження останнього не виявилося можливим, що підтверджується висновком начальника Червонозаводського РВ ХМУ ГУМВС України в Харківській області про результати перевірки звернення від 26.03.2015.

Рішенням Червонозаводського районного суду м.Харкова від 06.06.2016 у справі №646/5795/16-ц було визнано безвісно відсутнім ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, зареєстрованого у місті Харкові про провулку Кільцевому з 22 лютого 2015 року.

Відповідно до ч.4 ст.82 ЦПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Листом № 9аз/119-63/01/12-2018 від 13.03.2018 підтверджено, що Основ`янським ВП ГУНП в Харківській області проведено комплекс розшукових заходів, направлених на встановлення місцезнаходження ОСОБА_5. Місцезнаходження останнього не встановлено (а.с.13).

Листом Глухівського ВП ГУНП в Сумській області № ч-5аз від 18.06.2018 повідомлено, що ОСОБА_5 за адресою: Сумська область, м.Глухів, вул.Космічна не проживає, останній раз відвідував м.Глухів в 2005 році. З лютого 2015 року то теперішній час ОСОБА_5 в м.Глухів Сумської області не перебував.

Згідно з листом КЗОЗ «Харківська міська клінічна лікарня швидкої та відкладної медичної допомоги ім.проф.О.І.Мещанінова» №01-30/986 від 12.06.2018 ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_4, в період 2014-2018 років до лікарні не звертався та на стаціонарному лікуванні не перебував (а.с.63).

Відповідно до відповіді Головного територіального управління юстиції у Харківській області №15001;15002/08.01-04-06 від 05.06.2018 перевіркою за період з 01.01.2011 за розширеним пошуком системи Державний реєстр актів цивільного стану громадян актового запису про смерть відносно ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_4, не виявлено. Архів збережено повністю.

Ч.1 ст.46 ЦК України визначає, що фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, - протягом шести місяців, а за можливості вважати фізичну особу загиблою від певного нещасного випадку або інших обставин внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру - протягом одного місяця після завершення роботи спеціальної комісії, утвореної внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.

Судовим рішенням, що набуло законної сили, встановлено, що ОСОБА_5 є відсутнім з 22 лютого 2015 року за місцем свого постійного проживання та реєстрації.

На підставі досліджених доказів, які суд визнає належними, допустимими та достовірними, які в своїй сукупності є достатніми, встановлено відсутність відомостей про місце перебування ОСОБА_5 з 22.02.2015, що на момент звернення заявника до суду складає понад 3 роки.

Відповідно до ч.3 ст.46 ЦК України фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це.

Відповідно до ч.1 ст.47 ЦК України правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті.

На підставі викладеного, суд вважає вимоги законними, обґрунтованими, та задовольняє їх у повному обсязі.

При цьому, суд вважає за необхідне роз`яснити заявнику, що згідно зі ст.309ЦПК України та ст.48 ЦК України, що у випадку, якщо фізична особа, яка була оголошена померлою, з`явилася або якщо одержано відомості про місце її перебування, суд за місцем перебування цієї особи або суд, що постановив рішення про оголошення її померлою, за заявою цієї особи або іншої заінтересованої особи скасовує рішення суду про оголошення фізичної особи померлою.

Щодо заперечень заінтересованої особи Першої Харківської державної нотаріальної контори стосовно залучення її у справі як заінтересованої особи і думка про те, що таке залучення не відповідає нормам закону суд зазначає наступне.

Ч.2 ст.308 ЦПК України покладає на суд обов`язок надсилання після набрання законної сили рішенням про оголошення фізичної особи померлою серед іншого до нотаріуса за місцем відкриття спадщини, що прямо вказує на нотаріуса, як заінтересовану особу у справах про оголошення особи померлою.

Питання щодо судових витрат судом вирішується відповідно до положень ч.7 ст.294 ЦПК України, а саме: при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом. Підстави для відшкодування судових витрат заявнику судом не встановлено, тому судові витрати покладаються на заявника.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст.2,5,12,13,76-82,89,259,293,294,305-309,354,355 ЦПК України,

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_3 - задовольнити.

Оголосити ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, зареєстрованого у ІНФОРМАЦІЯ_5 померлим.

Днем смерті ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, зареєстрованого у ІНФОРМАЦІЯ_5 вважати день набрання рішенням законної сили.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного суду через Червонозаводський районний суд міста Харкова протягом 30 днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги.

Заявник: ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_6, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, 61010, м.Харків, провулок Кільцевий;

заінтересована особа: Червонозаводський районний у місті Харкові відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області, 61001, місто Харків, вулиця Плеханівська, 11;

заінтересована особа: Перша Харківська державна нотаріальна контора, 61003, місто Харків, майдан Р.Люксембург,4;

заінтересована особа: ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_7, ідентифікаційний номер НОМЕР_2, 61140, АДРЕСА_1

Повний текст рішення складено 29 грудня 2018 року.

Суддя:

Присяжні: ОСОБА_1

ОСОБА_2